Tytułem wstępu


Niechęć do klasy politycznej ujawniana jest nieprzerwanie, od początku społeczno-gospodarczej transformacji – ale nigdy z taką siłą jak obecnie.

Skutecznemu eliminowaniu wystarczająco już rozpoznanych deprawacji, zakorzenionych w strukturach władzy, nie sprzyjają skłócone ze sobą środowiska polityczne, gdyż pochłania je bez reszty, bezpardonowa walka, o uzyskanie dominujących wpływów w państwie. Roztropne ostrzeżenia, że agresywna walka polityczna niezawodnie niszczy struktury demokratycznego państwa prawnego, są najwyraźniej przez te środowiska ignorowane. W tym stanie, samowola urzędnicza bez przeszkód zaznacza swoją obecność, w instytucjach państwa.

Stan ten powoduje, a zarazem potwierdza, występowanie szeregu zagrożeń, w sposób istotny godzących w konstytucyjne prawa obywateli, do których należy zaliczyć zwłaszcza: utrwalanie się biurokratycznej arogancji na wszystkich poziomach władzy państwowej, cyniczne wykorzystywanie przywileju urzędniczej bezkarności w aparacie skarbowym oraz postępującą utratę społecznego szacunku, przez wymiar sprawiedliwości. Możliwość empirycznego potwierdzenia skutków takich zagrożeń, w minionej dekadzie przeobrażeń społecznych w naszym kraju, nie wymaga nadmiernych starań.

Opisany w tej książce przypadek bankructwa firmy turystycznej Big Blue pozostaje w istotnym związku, ze wszystkimi powyżej wymienionymi wynaturzeniami, identyfikowanymi w tym okresie, w urzędniczych strukturach władzy państwowej. Zawarte w niej przemyślenia starają się ukazać polityczne motywy pobłażania przypadkom, w których instytucje administracji publicznej wyszły poza zakres poprawnego rozumienia lub interpretowania obowiązującego prawa, przez co skłoniły obywatela do podjęcia błędnej decyzji, która w konsekwencji naraziła go na straty, trudne do odzyskania od państwa, na drodze prawnej.

Żywię nadzieję, że czytelnikiem tej książki zostanie każdy, kogo arogancja władzy oburza ,i ma wolę aktywnie się jej przeciwstawić.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: