Big Blue – fakty

„W państwie rządzonym dobrze wstydem jest być biednym,

w państwie rządzonym źle, wstydem jest być bogatym”

Rozwój Big Blue, był nie tylko bardzo dynamiczny, ale również urozmaicony i wielokierunkowy. Z tego tytułu zasługuje na uwagę.

1996 rok

Oprócz sprzedaży imprez innych touroperatorów firma zaczyna organizować swoje pierwsze własne imprezy: wycieczki dla młodzieży, wycieczki zorganizowane, autokarowe do Włoch, imprezy narciarskie we Francji. Obsługuje również małe zorganizowane grupy turystów do Grecji. Po raz pierwszy na rynku polskim pojawia się program turystyczny „ Od antycznej Hellady po egzotyczne Cyklady” łączący kontynentalną Grecję oraz wyspy Archipelagu Cyklad ( Paros i Santorinii). W tym roku biuro obsłużyło 350 osób.

1997 rok

Spółka zmienia nazwę na Big Blue s.c. i jest to pierwszy rok działalności opartej o czarter (wynajem) samolotów. Jako pierwsze biuro podróży w Polsce zarządzane przez najmłodszych wówczas przedsiębiorców (M. Kołodziejczyk miał 27 lat a Paweł Michalski 29 lat), spółka czarteruje samolot na małą, grecką wyspę archipelagu Cyklad – Santorini. Pierwszy samolot wylądował na Santorini z polskimi turystami 22.06.1997 roku (dokładnie 2 lata od dnia założenia firmy i potem latał co tydzień aż do początku października, przewożąc ponad 1800 klientów firmy). Oprócz tego firma wydaje katalog zimowy (narty we Francji + Egzotyka)

W tym roku biuro otrzymuje 2 prestiżowe nagrody od PLL LOT i TU ATU.

1998 rok

Kontynuowany jest kolejny etap rozwoju spółki (zwiększenie liczby klientów, poszerzono geograficzny zakres realizowanego programu). Do oferty wyspy Santorini dodane są kolejne wyspy Cyklad: Ios, Paros, Mykonos. Firma organizuje również kolonie młodzieżowe na Peloponezie dla przeszło 200 dzieci, pochodzących głównie od kontrahenta – Kopalnia Turów z Bogatyni. W tym roku spółka obsługuje przeszło 4500 klientów a także otrzymuje kolejne 2 prestiżowe nagrody od PLL LOT i TU ATU.

1999 rok

To rok jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju Big Blue. Do oferowanych już wcześniej kierunków turystycznych biuro dołącza wyspę Kretę. Jesteśmy firmą, która jako pierwsza w Polsce podpisała kontrakt z greckimi liniami lotniczymi Cronuss Airwyas. W tym roku loty odbywały się już nie tylko z Warszawy, ale z Katowic i Poznania. Spółka obsługuje już 5600 klientów. Przyznana firmie zostaje pierwsza nagroda w rankingu Biur Podróży organizowanym przez Towarzystwo Ubezpieczeń Gerling!

2000 rok

Po raz pierwszy spółka decyduje się na organizację programu zimowego do Egiptu. Spółka przechodzi swoistego rodzaju rubikon i staje się biurem całorocznym. Związuje się z nowo powstałymi liniami lotniczymi White Eagle, stając się największym partnerem tych linii. Wyraża się to największą liczbą przewiezionych pasażerów, pochodzących z naboru Big Blue. Cały czas jest rozwijany program wylotów z lotnisk regionalnych. W tym roku spółka obsługuje przeszło 12500 klientów.

2001 rok

Najważniejszy rok dla spółki, w którym znalazło się wszystko, co najlepsze, ale i też pojawiła się kontrola UKS, wraz z kompromitującym tą instytucję jej wynikiem. Firma rozwija się jeszcze bardziej dynamicznie niż dotychczas.

Następuje kontynuacja procesu rozbudowy oferty. Dochodzą nowe kierunki: Rodos, Turcja, Cypr. Dalej rozwijana jest oferta na Kretę oraz do Egiptu. Skutkiem tego spółka obsługuje przeszło 23 tysiące klientów (niespełna 100% więcej niż przed rokiem). Osiąga zysk przeszło 560 tysięcy złotych … i byłby jeszcze lepiej gdyby nie wydarzenia 11.09.2001 w Nowym Jorku, skutkiem których spółka musiała zrezygnować z kilkunastu lotów (ok. 3000 klientów) ponosząc koszty niewykorzystanych miejsc hotelowych. PLL LOT honoruje spółkę nagrodą za „najlepszy wyspecjalizowany program – Grecja”. Następuje znaczący wzrost działalności na polu marketingowym.

2002 rok

W tym roku spółka obsługiwała swoich turystów na kilkunastu destynacjach, na kilku z nich będąc największym touroperatorem: Grecja, Kreta, Rodos, Cyklady, Egipt, Majorka, Portugalia.

Big Blue realizuje największy program czarterowy w Polsce (NR 1 w POLSCE!) z liczbą 59 tysięcy klientów!

W okresie 28.06 – 05.07.2001 zostają przeprowadzone kontrole przez UKS, które ustalają co następuje: „nie stwierdzono nieprawidłowości w naliczaniu i odprowadzaniu podatku od towarów i usług”.

Powyższe stwierdzenie uzupełnia klauzula, że ustalenia kontroli stanowią „dokument urzędowy, który przekazuje się celem wykorzystania wg właściwości”.

Klauzulą tą została potwierdzona urzędowa prawomocność orzeczeń kontroli.

O prawidłowości pracy służby finansowo-księgowej spółki utwierdzał fakt, że była ona również kontrolowana we wcześniejszych latach, w ramach tzw. kontroli krzyżowych, a ich wyniki nie budziły żadnych wątpliwości, w zakresie stosowania podatku VAT.

Pozytywne wyniki finansowe firmy, a także korzystny wynik kontroli podatkowych, skłaniają zarząd do podjęcia decyzji o zwiększeniu zasięgu działalności firmy oraz sprzedaży usług turystycznych.

Mimo to w roku tym firma uzyskuje przychody w wysokości 100 mln. złotych obsługując niespełna 60.000 turystów , co lokuje firmę na pozycji niekwestionowanego lidera rynku sektorze przelotów turystycznych, wśród wszystkich biur turystycznych, działających na terenie całego kraju. Firma zatrudnia przeszło 100 pracowników oraz rozpoczyna proces rozbudowy sieci salonów firmowych, w efekcie którego, w każdym dużym mieście będzie znajdował się salon Big Blue.

Spółka otwiera swoje pierwsze, własne salony sprzedaży (zaprojektowane, zunifikowane, o takim samym i oryginalnym wizerunku, w centrach miast, z dużymi reklamami i przestronnymi witrynami): Kraków, Poznań, Warszawa, Katowice, Bydgoszcz i Wrocław.

Spółka otrzymuje od PLL LOT nagrodę za największy program czarterowy w 2002 roku. Taką samą nagrodę spółka otrzymuje od Zarządu Lotniska Katowice-Pyrzowice.

W połowie roku zarząd podejmuje decyzję o  wdrożeniu procesu zmian struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa mające na celu stworzenie federacji spółek branżowych zintegrowanych jedną marką Big Blue.

W skład tej grupy miały kolejno wchodzić:

Big Blues p. z o.o. – spółka matka: Brand, logistyka, finanse i marketing

Big Blue Travel sp. z o.o. – organizator imprez turystycznych, powstała w końcu na jesień 2002 roku.

Big Blue Shops – spółka dystrybucyjna, zarządzająca salonami sprzedaży oraz siecią agencyjną i franszyzową. Spółka nie powstała na skutek gróźb ze strony Organów Skarbowych i zapowiedzianych sankcji, z tytułu rzekomego transferu majątku!

Big Blue Air – linia lotnicza założona z udziałem kapitału finansowego i branżowego. Spółka nie powstała, na skutek gróźb ze strony Organów Skarbowych i zapowiedzianych sankcji, z tytułu rzekomego transferu majątku!

Big Blue Web – internetowy serwis turystyczny. Spółka również nie powstała, na skutek gróźb ze strony Organów Skarbowych i zapowiedzianych sankcji, z tytułu rzekomego transferu majątku!

Zarząd zainicjował serię konsultacji. Po uzyskaniu opinii natury prawnej i ekonomicznej, podjęliśmy działania w celu znalezienia odpowiednich partnerów finansowych i branżowych, aby wspólnie z nimi realizować plan stworzenia najsilniejszej grupy przedsiębiorstw turystycznych w Polsce.

Ponadto po zdobyciu pozycji lidera rynku, zarząd podejmuje decyzję zaprzestania zwiększania sprzedaży, na rzecz wzrostu marży jednostkowej.

2003 rok

Rok ten spółka rozpoczyna od pierwszego kroku w planie zmiany struktury organizacyjnej grupy spółek. Powołana w 2002 roku Big Blue Travel przejmuje całość działalności „organizatora turystyki” a Big Blue podpisuje z nową spółką umowy na obsługę tej firmy: licencji znaku firmowego, agencyjną i logistyczną.

W kwietniu tego roku wychodzi ranking biur podróży przeprowadzony przez „Rzeczpospolitą”, w których Big Blue zajmuje 1 miejsce w „wielkiej lidze” notując największy przyrost klientów, 2 miejsce w rankingu „z kim jeździmy na wakacje” i inne wysokie miejsca (zawsze w pierwszej dziesiątce) w kilku inny klasyfikacjach.

Wszystkie działania zarządu Big Blue w roku 2003 są prowadzone w atmosferze zagrożenia upadkiem firmy i zmierzają do ograniczenia jej następstw.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: